آشنایی با کالا و خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده

عرضه و فروش کلیه کالاها و ارایه خدمات در ایران همچنین صادرات و واردات آن ها مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشد. بنابراین به جز کالاها و خدمات معاف، کلیه کالاها و خدمات مشمول اخذ مالیات و عوارض ارزش افزوده خواهند بود. لازم به ذکر است بر اساس ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده، عرضه کالاها و ارائه خدمات زیر و همچنین واردات آنها حسب مورد از پرداخت مالیات معاف می‌باشد:

۱ـ محصولات کشاورزی فرآوری نشده؛

۲ـ دام و طیور زنده ، آبزیان ، زنبورعسل و نوغان؛

۳ـ انواع کود ، سم ، بذر و نهال؛

۴ـ آرد خبازی ، نان ، گوشت ، قند ، شکر ، برنج ، حبوبات و سویا ، شیر ، پنیر ، روغن نباتی و شیرخشک مخصوص تغذیه کودکان؛

نکته: به استناد بخشنامه شماره ۴۹۱۳/۲۶۰/ د- ۹۲/۱۱/۱۴، روغن نباتی خام (تصفیه نشده) از شمول قانون مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشد.

۵ـ کتاب ، مطبوعات ، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ ، تحریر و مطبوعات؛

به استناد بخشنامه شماره ۳۷/۹۳/۲۰۰- ۹۳/۳/۱۳، آگهی های منتشره در روزنامه ها و نشریات از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

۶ـ کـالاهای اهـدایی به صـورت بلاعـوض به وزارتـخانه‌ها ، مؤسـسات دولتـی و نهادهای عمومی غیردولتی با تأییـد هیـأت وزیران و حـوزه‌های علمیه با تأیـید حوزه گیرنده هدایا؛

۷ـ کالاهایی که همراه مسافر و برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات ، وارد کشور می‌شود . مازاد بر آن طبق مقررات این قانون مشمول مالیات خواهد بود؛

۸ـ اموال غیر منقول؛

نکته ۱: عرضه اموال غیرمنقول اعم از عین و منفعت از پرداخت مالیات و عوارض معاف است و این معافیت شامل ارائه خدمات اجاره اموال منقول از قبیل ماشین آلات منصوبه در آنها و تأسیسات شهربازی ها نخواهد بود.

نکته ۲:  انتقال هرگونه حق مربوط به عرصه یا عیان اموال غیرمنقول از مصادیق شمول قانون مالیات بر ارزش افزوده نمی باشد. لیکن مابه ازاء ارائه خدمات در شهرک های صنعتی و ارائه خدمات پیمانکاری، آماده سازی زمین و سایر خدمات که در قبال مابه ازاء صورت می پذیرد، مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود.

۹ـ انواع دارو ، لوازم مصرفی درمانی ، خدمات درمانی (انسانی ، حیوانی و گیاهی) و خدمات توانبخشی و حمایتی؛

نکته ۱: ارائه خدمات درمانی که از طریق انعقاد قرارداد به نیابت از طرف کارفرمایان (شبکه های بهداشت و درمان دانشکده های پزشکی و خدماتی بهداشتی استان ها، بیمارستان ها و مراکز درمانی) به صورت غیرمستقیم و با واسطه ارائه می شوند نیز مشمول مقررات بند ۹ ماده ۱۲ این قانون خواهند بود و از پرداخت مالیات و عوارض معاف است. همجنین ارائه خدمات تشخیص و درمان بیماری، اورژانس و حمل بیمار به وسیله آمبولانس در قالب قرارداد، نیز از پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده معاف است.

نکته ۲:  ویتامین ها و مکمل های غذایی بنا به فهرستی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان «دارو» تائید و اعلام نماید مشمول بند ۹ ماده ۱۲ این قانون می باشد.

۱۰ـ خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق ، موضوع قانون مالیاتهای مستقیم؛

۱۱- خدمات بانکی و اعتباری بانکها ، موسسات و تعاونی‌های اعتباری و صندوقهای قرض‌الحسنه مجاز و خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورسها و بازارهای خارج از بورس

نکته: معافیت خدمات بانکی و اعتباری از پرداخت مالیات و عوارض صرفاً در خصوص بانکها و موسسات و تعاونی های اعتباری و صندوق قرض الحسنه مجاز و صندوق تعاون موضوعیت داشته و قابل تسری به ارائه این گونه خدمات توسط سایر اشخاص نخواهدبود.

 

۱۲ـ خدمات حمل و نقل عمومی مسافری درون و برون‌شهری ، جاده‌ای ، ریلی ، هوایی و دریایی؛

نکته ۱: ارائه خدمات حمل و نقل عمومی مسافری از طریق انعقاد قرارداد نیز مشمول بند ۱۲ ماده ۱۲ این قانون خواهد بود و از پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده معاف است.

نکته ۲: حمل و نقل برون شهری مسافر در داخل کشور (اعم از اینکه با قرارداد یا بدون قرارداد باشد) با وسائل نقلیه زمینی (به استثناء ریلی)، دریایی و هوایی مشمول عوارض موضوع بند الف ماده ۴۳ این قانون می باشد، بنابراین اشخاص و موسسات حمل و نقل مسافر مکلف به پرداخت عوارض مزبور مطابق مقررات خواهند بود. ضمناً در مواردی که فعالان اقتصادی مطابق قراردادهای منعقده صرفاً وظیفه برنامه ریزی و مدیریت امور حمل و نقل را دارند و در واقع اقدام به ارائه خدمات مدیریت و حمل و نقل نمایند (به عبارتی درآمد تحصیلی آنان مطابق قرارداد منعقده، ناشی از حمل و نقل مسافر نباشد) در این صورت ارائه خدمات مزبور مشمول معافیت موضوع بند ۱۲ ماده ۱۲ قانون نخواهد بود.

۱۳ـ فرش دستباف؛

۱۴ـ انواع خدمات پژوهشی و آموزشی که طبق آئین‌نامه‌ای که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های علوم تحقیقات و فناوری ، امور اقتصادی و دارایی ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، آموزش و پرورش و کار و امور اجتماعی ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد؛

۱۵ـ خوراک دام و طیور؛

۱۶ـ رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی ویژه فرودگاهها براساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت راه و ترابری و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد؛

۱۷ـ اقلام با مصارف صرفاً دفاعی (نظامی و انتظامی) و امنیتی براساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد . فهرست مذکور از اولین دوره مالیاتی پس از تصویب هیأت وزیران قابل اجراء خواهد بود.

ضمناً براساس ماده ۱۳ این قانون، صادرات کالا و خدمات به خارج از کشور از طریق مبادی خروجی رسمی، مشمول مالیات موضوع این قانون نمی باشد و مالیات های پرداخت شده بابت آنها با ارائه برگه خروجی صادره توسط گمرگ (در مورد کالا) و اسناد و مدارک مثبته، مسترد می شود.

نکته: براساس بخشنامه شماره ۱۵۳۳۲/۲۰۰/ص مورخه ۹۲/۸/۲۹، ارائه خدمات حمل و نقل دریایی بار بین بنادر در ایران و خارج از ایران و بالعکس به صاحبان کالا، به عنوان حمل و نقل بین المللی محسوب شده و مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده نمی باشد. بدیهی است معافیت مذکور قابل تسری به خدمات ارائه شده از سوی کارگزاری ها و نمایندگی ها به نسبت کارمزد دریافتی آن ها بابت خدمات جانی حمل و نقل از قبیل تخلیه، بارگیری، یدک کشی، سوخت رسانی و …. در داخل ایران
نخواهد بود.دیدگاهتان را بنویسید

16 − چهار =