اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتیReviewed by Mwadmin on Jun 23Rating: 5.0سورین حساب

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی باید درصدی از درآمد خود را از طریق تکمیل و تسلیم اظهارنامه به عنوان مالیات پرداخت کنند و لازمه این کار ثبت نام در سامانه شماره اقتصادی می باشد که در مقالات قبلی به آن اشاره شده است.

ابتدا با بررسی ماده یک قانون مالیات های مستقیم اشخاص مشمول مالیات را بشناسیم

ماده یک قانون مالیات های مستقیم اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات می باشند:

  • کلیه مالکین اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به اموال یا املاک خود واقع در ایران طبق مقررات باب دوم.
  • هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیة درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می نماید.
  • هر شخص حقیقی ایرانی مقیم خارج از ایران نسبت به کلیة درآمدهایی که در ایران تحصیل می کند.
  • هر شخص حقوقی ایرانی نسبت به کلیة درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می نماید.
  • هر شخص غیر ایرانی( اعم از حقیقی یا حقوقی) نسبت به درآمدهایی که در ایران تحصیل می نماید و همچنین نسبت به درآمدهایی که بابت واگذاری امتیازات یا سایر حقوق خود و یا دادن تعلیمات و کمک های فنی و یا واگذاری فیلم های سینمایی(که به عنوان بها یا حق نمایش یا هر عنوان دیگر عاید آنها می گردد) از ایران تحصیل می کند.

سپس لازم است اشخاص غیر مشمول را بشناسیم که به این منظور مفاد ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم در زیر درج گردیده است.

 ماده ۲ ق.م.م، اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات‌های موضوع این قانون نیستند:

  • وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی؛
  • دستگاه­هایی که بودجه آنها وسیله دولت تأمین می‌شود؛
  • شهرداری‌ها؛
  • بنیادها­ و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف­ حضرت­امام خمینی(ره) و مقام­ معظم رهبری.

‌تبصره ۱ – شرکت‌هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آنها متعلق به اشخاص و موسسه‌های مذکور در بندهای فوق باشد، سهم درآمد یا سود آنها‌ مشمول حکم این ماده نخواهد بود. حکم این تبصره مانع استفاده شرکت‌های مزبور از معافیت‌های مقرر در این قانون، حسب مورد، نیست.

تبصره ۲ – درآمدهای حاصل از فعالیت‌های اقتصادی از قبیل فعالیت‌های صنعتی، معدنی، تجاری، خدماتی و سایر فعالیت‌های تولیدی برای‌ اشخاص موضوع این ماده، که به نحوی غیر از طریق شرکت نیز تحصیل می‌شود، در هر مورد به طور جداگانه به نرخ مذکور در ماده (۱۰۵) این قانون‌مشمول مالیات خواهد بود.

مسئولان اداره امور در این گونه موارد نسبت به سهم فعالیت مذکور مکلف به انجام دادن تکالیف مربوط طبق مقررات این قانون خواهند بود. در غیر ‌این صورت نسبت به پرداخت مالیات متعلق با مودی مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

محاسبه مالیات

اشخاص حقیقی یا حقوقی می بایست میزان مالیات خود را بر اساس رویدادهای مالی انجام شده طبق مدارک مستند محاسبه نمایند.

لازم به ذکر است نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی بر اساس ماده ۱۰۵ قانون مالیات های مستقیم به نرخ ۲۵ درصد و برای اشخاص حقیقی برابر مفاد ماده ۱۳۱ ق.م.م به صورت پلکانی محاسبه می شود. به این صورت که تا پانصد میلیون ریال به نرخ ۱۵ درصد، نسبت به مازاد پانصد میلیون ریال تا یک میلیارد ریال به نرخ ۲۰ درصد و نسبت به مازاد آن به نرخ ۲۵ درصد لحاظ می‎شود.

نکته این که برابر تبصره همین ماده به ازای هر ده درصد افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی سال گذشته آنها، یک واحد درصد و حداکثر تا ۵ واحد درصد از نرخهای مذکور کاسته می‎شود و البته شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوطه در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی می باشد.

ضمناً باید بدانیم که صحت موارد مندرج در اظهارنامه توسط ممیزین و کارشناسان سازمان امور مالیاتی به لحاظ مطابقت با واقعیت و عدم تخلف از قوانین رسیدگی خواهد شد لذا لازم است در ثبت اطلاعات اظهارنامه نهایت دقت به کار گیری شود و از انجام کارهای سلیقه ای، کتمان درآمد و هزینه و سایر اقدامات مغایر با قوانین مربوطه خودداری گردد، چرا که امروزه لینک های سازمان امور مالیاتی و اطلاعات مکتسبه از مراجع مختلف نسبت به گذشته بسیار گسترده شده و در صورت مواجه با این گونه موارد خطر رد اظهارنامه و دفاتر توسط ممیزین وجود دارد که به آن علی الرأس می گوییم در واقع چنانچه خطایی در تکمیل اظهارنامه عمداً یا سهواً رخ دهد، یعنی پس از تحویل اظهارنامه مالیاتی به اداره مالیات ناصحیح بودن آن تشخیص داده شود، در اینصورت درستی اظهارنامه توسط ممیز رد شده و محاسبه میزان مالیات آن شرکت به صورت خود جوش انجام می گیرد.

البته برابر اصلاحات جدید قانون م.م رد هزینه کم کم جایگزین روش علی رأس گردیده که در این صورت هم چنانچه هزینه های انجام شده به هر دلیلی توسط ممیزین سازمان مورد قبول نباشد و رد شود، منجر به افزایش درآمد و متعاقباً افزایش مالیات متعلقه خواهد شد.

در نقطه مقابل این موضوع، مودیانی که طی سه سال متوالی ترازنامه و حساب سود و زیان و دفاتر و مدارک آنان مورد قبول واقع شده باشد و مالیات هر ساله را در سال تسلیم اظهارنامه بدون مراجعه به هیات های حل اختلاف مالیاتی پرداخت کرده باشند، برابر مفاد ماده ۱۸۹ ق.م.م معادل ۵ درصد اصل مالیات سه سال مذکور به عنوان جایزه خوش حسابی در حساب سنوات بعد آنان منظور خواهد شد و این جایزه معاف از مالیات است.دیدگاهتان را بنویسید

پانزده − شش =