انبارگردانی

انبارگردانیReviewed by Mwadmin on Jun 18Rating: 5.0سورین حساب

انبارگردانی

– موجودی کالا یکی از اقلام مهم دارایی هاست و در پایان دوره مالی ارزش موجودی ها تاثیر قابل ملاحظه ای در میزان سود و زیان شرکتها خواهند داشت، از این رو در هر دوره مالی لازم است که حداقل یکبار کل موجودیهای شرکت شمارش شود تا از عدم مغایرت موجودی واقعی انبار و موجودی سیستمی اطمینان حاصل شود که به این عملیات انبارگردانی می‎گویند.

– یکی از عملیات مهم و زمان بری که در هر انبار صورت می پذیرد عملیات انبارگردانی می باشد و در واقع یکی از رایج ترین و دقیق ترین روشهای کنترل موجودی های انبار، انبارگردانی است. در انبارگردانی موجودی واقعی کالاها شمارش می شود و سپس با موجودی ثبت شده در سیستم نرم افزاری مطابقت داده می شود. دلایل مختلفی مانند اشتباه در ثبت ورودی یا خروجی کالا در سیستم، عدم ثبت بخشی از رویدادهای مالی مثل خرید یا فروش، ضایعات ثبت نشده، سوء استفاده های احتمالی، سرقت و … باعث ایجاد اختلاف بین موجودی واقعی انبار و موجودی ثبت شده در سیستم نرم افزار مالی می شود به همین دلیل نیاز است انبارگردانی در فواصل زمانی مشخص انجام شود که این فواصل با در نظر گرفتن هر صنف از فعالیت متفاوت خواهد بود.

عملیات انبارگردانی

– قبل از شروع عملیات انبارگردانی باید با واحد حسابداری هماهنگی های لازم صورت پذیرد ضمناً شخصي مسئول بعنوان سرپرست انبارگرداني انتخاب گردد. اين شخص سرپرستي عمليات شمارش را به عهده خواهد گرفت. دستورالعمل تهيه شده توسط سرپرست انبارگردانی كاملاً مورد بررسي قرار خواهد گرفت و در صورت وجود اشكال و قبل از شروع عمليات شمارش بايد تغییرات لازم صورت پذیرد.

برای سهولت در انجام کار بهتر است موجودی های انبار مرتب شوند و انواع مختلف کالا از جمله کالاهای یکسان، کالاهای امانی، ضایعات و … تفکیک شوند. برچسب شمارش کالا که برای ثبت نتایج شمارش اقلام موجودی های انبار در نظرگرفته شده، بر روی قفسه های مربوط به هر قلم از کالاها چسبانده شود تا مانع از شمارش تکراری کالاها شود. شایان ذکر است یکی از اصول مهم انبارگردانی این است که در زمان انجام عملیات انبارگردانی ورود و خروج کالا در انبار امکان ممنوع است و در مواقع ضروری در صورت ورود یا خروج کالا حتما باید با نظارت سرپرست انبارگرداني انجام و حواله و رسیدهای آن باید به امضاء ایشان رسیده و مشخص گردد که خروج یا ورود کالا قبل و یا بعد از انبارگردانی بوده است.

– معمولاً در انبارگردانی  برای بالا بردن دقت، کالاها بیش از یکبار شمارش می شود و روش شمارش به این صورت است که شمارش اول با موجودی سیستم مقایسه می شود. کالاهایی که در موجودی نرم افزار و شمارش اول مغایرت داشته باشند لیست شده و برای مرتبه دوم شمارش می شوند، در صورتی که شمارش دوم با شمارش اول یکسان باشد مقدار شمارش شده تایید می گردد و به عنوان مقدار صحیح انبار اصلاح می شود. در غیر اینصورت موجودی برای بار سوم شمارش می شود و تعداد شمارش شده در مرحله سوم به عنوان تعداد صحیح شناخته می شود.

انبارگردانی در شیوه نگهداری دائمی حساب موجودی کالا

در روش دائمی ثبت موجودی کالا، حساب موجودی کالا در هر ورود و خروج کالا تغییر کرده و به روز می ضود لذا انبارگردانی در این روش معمولاً با اشکال و سختی مواجه نیست و امر مقایسه با سرعت و سهولت انجام می شود. در طول سال مالی و معمولاً در پایان هر ماه و در مواردی نیز به طور اتفاقی موجودی برخی از کالاها مورد رسیدگی قرار می گیرد و به این ترتیب عملاً در پایان سال به دلیل رسیدگی های انجام شده قبلی اختلاف ثبت یا حساب به ندرت وجود داشته و در هر حال گزارش انبارگردانی سریعاً قابل تهیه خواهد بود. در پایان انبارگردانی، گزارش مسئولین انبارگردانی حاوی کسری و اضافات، کالاهای صدمه دیده و خسارات ناشی از حوادث طبیعی یا حوادث دیگر به مدیران و صاحبان مؤسسه تسلیم می شود تا تصمیمات لازم را اتخاد نمایند.

انبارگردانی در شیوه نگهداری ادواری حساب موجودی کالا

در روش ثبت ادواری موجودی کالا، حساب موجودی کالا در طول دوره مالی حساب فعالی نیست و با هر بار ورود و خروج کالا به روز نمی شود و در واقع بر اساس این روش می بایست در پایان دوره مالی انبارگردانی انجام شود و موجودی کالا بر اساس نتایج انبارگردانی به روز شود.

نحوه ثبت کسری و اضافات انبار

زمانی که انبارگردانی انجام می شود و کالاهای موجود در انبار شمارش می شوند ممکن است اختلافی بین موجودی واقعی انبار و موجودی سیستمی کالا وجود داشته باشد، که هرگاه موجودی واقعی بیشتر از موجودی سیستم باشد به آن اضافه انبار و هرگاه موجودی واقعی کمتر باشد به آن کسری انبار می گویند.

در صورت وجود کسری انبار، ‌بایستی موجودی سیستم حسابداری را تا میزان موجودی واقعی کاهش دهیم؛ بنابراین معادل مبلغ کسری، ‌حساب کسر و اضافه انبار، ‌بدهکار و حساب موجودی کالا را بستانکار می کنیم.

    کسر و اضافه انبار         XX

                                      موجودی کالا      XX

درصورت وجود اضافی انبار، بایستی موجودی سیستم حسابداری را تا میزان موجودی واقعی افزایش دهیم بنابراین معادل مبلغ اضافه، حساب کنترل مواد یا موجودی کالا را بدهکار و حساب کسر و اضافه انبار را بستانکار می کنیم.

     موجودی کالا      XX

                                 کسر و اضافه انبار          XX

بستن حساب کسری و اضافات انبار

یکی از روش های بستن حساب کسر و اضافه انبار، بستن این حساب به حساب خلاصه سود و زیان می باشد. در صورت بدهکار بودن مانده حساب کسر و اضافه انبار ثبت زیر انجام می شود:

     خلاصه سود و زیان    XX

                                     کسر و اضافه انبار    XX

البته برخی معتقدند به منظور شفافیت هر چه بیشتر در گزارشدهی، می توان سرفصلی به نام هزینه کسر کالا را در سیستم ایجاد و حساب کسر کالا را به جای حساب خلاصه سود و زیان، به حساب مذکور بست. از آن جایی که هزینه کسر و اضافه ماهیت هزینه داشته و حساب موقت می باشد، لذا در پایان دوره مالی به صورت سیستماتیک به خلاصه سود وزیان بسته خواهد شد.

و در صورت بستانکار بودن مانده حساب کسر و اضافه انبار ، ثبت زیر انجام می شود:

     کسر و اضافه انبار    XX

                                     خلاصه سود و زیان   XX

در این مورد نیز می توان حساب کسر و اضافه انبار را به حساب درآمدهای متفرقه بست و با توجه به اینکه حساب درآمد متفرقه حسابی موقت است، در پایان دوره مالی به حساب خلاصه سود و زیان بسته خواهد شد.۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

هشت − 5 =