اعلام عدم فعالیت به سازمان امور مالیاتی

اعلام عدم فعالیت به سازمان امور مالیاتیReviewed by Mwadmin on May 5Rating: 4.0عدم فعالیت برابر روش سازمان امور مالیاتی

متاسفانه بسیاری از مدیران و صاحبان مشاغل به دلیل عدم آگاهی در خصوص اینکه باید عدم فعالیت شرکت خود را به حوزه مالیاتی خود اطلاع دهند ندانسته متحمل ضرر و زیان می شوند.

به منظور جلوگیری از هرگونه ضرر و زیان و عواقب سوء، توصیه می شود نکات زیر را به خاطر داشته باشید و عدم فعالیت خود را برابر روش به سازمان امور مالیاتی اعلام کنید تا  متحمل جرائم نشوید.

۱) طبق ماده ۱۸۴ قانون مالیات های مستقیم؛ ادارات ثبت مکلفند در آخر هر ماه فهرست کامل شرکتها و موسساتی را که در طول ماه به ثبت می‌رسند و تغییرات حاصله در مورد شرکتها و موسسات موجود و نیز نام اشخاص حقیقی یا حقوقی را که دفتر قانونی به ثبت رسانده‌اند با ذکر تعداد دفاتر ثبت شده و شماره ‌های آن به اداره امور مالیاتی محل اقامت موسسه ارسال دارند. بنابراین سازمان امور مالیاتی به صورت ماهانه آمار شرکت های ثبت شده را دارد.

۲) باید توجه داشته باشید که از زمان ثبت، تا هر زمانی که شرکت فاقد فعالیت بود، مراتب باید طی نامه ای به صورت مکتوب (در سربرگ شرکت و با مهر و امضاء) به واحد مالیاتی مربوطه اطلاع داده شود.

۳) صاحبان مشاغل(اشخاص حقیقی) نیز از این قاعده مستثنی نبوده و آنها نیز می بایست عدم فعالیت خود را کتباً به واحد مالیاتی مربوطه ارائه دهند.

۴) پلمپ دفاتر قانونی از دیگر تکالیف اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد فعالیت می باشد؛ یعنی بابت هر سال مالی حتی در صورت نداشتن فعالیت، می بایست دفاتر قانونی پلمپ شده و برابر روش اسناد افتتاحیه و اختتامیه در دفاتر ثبت شوند. تمامی شرکتها حتی اگرکاملاْ غیرفعال هستند موظف به دریافت دفاتر قانونی روزنامه و کل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی تا ٣١ تیر سال بعد هستند.

۵) تسلیم اظهارنامه های عملکرد و ارزش افزوده(به صورت صفر) نیز می بایست صورت گیرد.

۶) در صورت خرید هرگونه اموال، اثاثیه و تجهیزات در سال مورد نظر، جزء خرید شرکت محسوب شده و قابل رهگیری است.

۷) حساب بانکی شرکت در دوره «عدم فعالیت» نباید هیچگونه تراکنشی داشته باشد.

۸) اعلام عدم فعالیت نسبت به گذشته اثر دارد و قابل قبول است و نمی توان برای آینده این کار را انجام داد.

۹) با توجه به اینکه امروزه روش های عملکرد و لینک های سازمان امور مالیاتی نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده، از اعلام عدم فعالیت در مواردی که هرگونه فعالیت از جمله خرید، فروش، تراکنش بانکی و … داشته اید خودداری نمایید.دیدگاهتان را بنویسید

شانزده + یازده =