قانون مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

قانون مالیات بر ارزش افزوده چیست؟Reviewed by Mwadmin on Apr 17Rating: 3.0قانون مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

قانون مالیات بر ارزش افزوده از مهرماه سال ۱۳۸۷ به صورت عملیاتی اجرا گردید و به دلیل ساختاری که دارد از جمله قوانین مالیاتی اثربخش در ایجاد منابع درآمدی برای تأمین هزینه خدمات عمومی بوده است. نکته حائز اهمیت این است که در این قانون پرداخت برعهده مصرف کننده نهایی گذاشته شده  و به این دلیل بخش های تولیدی و صنعتی جامعه را تحت فشار قرار نمی دهد.

لیکن بسیاری از شرکتها علیرغم ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده، هنوز هم در همه موارد آن را نوعی هزینه می دانند اما اگر بخواهیم خیلی ساده موضوع را بیان کنیم باید بگوئیم هر شرکتی در زمان خرید علاوه بر بهای کالا یا خدمات، درصدی را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده و عوارض به طرف مقابل پرداخت می کند و در زمان فروش هم علاوه بر بهای فروش درصدی را به قیمت فروش اضافه کرده و از خریدار دریافت می کند و در نتیجه ۳ حالت مفروض است:

اگر

مالیات بر ارزش افزوده پرداختی در زمان خرید کالا یا خدمات = x

مالیات بر ارزش افزوده دریافتی از مشتری در زمان فروش کالا یا خدمات = y

۱-     x = y      ç    مؤدی نه طلبکار است نه بدهکار

۲-    x > y       ç    مؤدی به میزان مابه التفاوت  مبالغ مذکور بستانکار می شود.

۳-    x < y       ç    مؤدی به میزان مابه التفاوت مبالغ مذکور بدهکار می گردد.

لازم به ذکر است بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده، هر سال شمسی به چهار دوره مالیاتی سه ماهه، تقسیم می شود و مودیان مشمول اجرای این قانون موظفند حداکثر ظرف ۱۵ روز پس از تاریخ انقضاء هر دوره مالیاتی با مراجعه به سامانه این سازمان به آدرس www.evat.ir  نسبت به تنظیم و ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و تسویه حساب مالیاتی اقدام نمایند. به عنوان مثال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار می بایست تا پانزدهم تیر ماه ارایه شود.

اما قدم اول برای هر شرکتی بررسی فراخوان های سازمان امور مالیاتی کشور است به این معنی که بدانیم چه کسانی مشمول اجرای این قانون هستند.دیدگاهتان را بنویسید

چهار × 2 =