مدیر کل امور مالیاتی چهار محال و بختیاری تاکید کرد: مبارزه با فرار مالیاتی، مصداق عینی عدالت اجتماعی

مدیر کل امور مالیاتی چهار محال و بختیار ی، مبارزه با فرار مالیاتی را مصداق عینی رعایت عدالت اجتماعی در جامعه دانست.

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، بیگدلی، مدیر کل امور مالیاتی چهار محال و بختیاری یکی از دلایل عدم تحقق ۱۰۰ درصدی درآمدهای مالیاتی در مجموع منابع درآمدهای دولت را پدیده فرار مالیاتی دانست و افزود: فرار مالیاتی موجب کاهش سرمایه گذاری دولتی می شود و بر رشد اقتصادی اثر منفی می گذارد. 
بیگدلی در ادامه گفت: فرار مالیاتی موجب می شود درآمدها در سطح جامعه به نحو مناسب توزیع نشود و انباشت ثروت در دست گروه های خاص، شکاف طبقاتی را عمیق تر و خدمات اجتماعی و رفاهی ارائه شده از طرف دولت را ضعیف تر گرداند. 

وی با بیان این که مبارزه با فرار مالیاتی مهمترین رویکرد سازمان امور مالیاتی کشور محسوب می شود، اظهار داشت: نظام مالیاتی در حوزه فعالیت قانونی ‎ خود، خط قرمزی نمی شناسد و کارکنان این سازمان به عنوان سربازان جبهه‏ی اقتصادی، با هر گونه فرار مالیاتی مبارزه می کنند .

مدیر کل امور مالیاتی چهار محال و بختیاری افزود: با اصلاح قانون مالیات های مستقیم، موضوع جرم انگاری مالیات عملیاتی شد و مصادیق فرار مالیاتی نیز مشخص و مجازات هایی نیز برای آن پیش بینی شده است.
بیگدلی با اشاره به ماده ۲۱۹ قانون مالیات های مستقیم خاطر نشان کرد: شناسایی و تشخیص درآمد مشمول مالیات، مطالبه و وصول آن به سازمان امور مالیاتی کشور محول شده است. 

وی هم چنین، ماده ۲۳۱ قانون مالیات های مستقیم را یکی از بسترهای قانونی مبارزه با فرار مالیاتی برشمرد و گفت: براساس این ماده قانونی ،در مواردی که ادارات امور مالیاتی کتبا از وزارتخانه ها، موسسات دولتی، شرکت های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، شهرداری ها، موسسات، نهادهای عمومی وغیردولتی اطلاعات و اسناد و مدارک لازم را در زمینه فعالیت و معاملات و درآمد مودی بخواهند مراجع مذکور مکلف اند رونوشت گواهی شده اسناد مربوط و هر گونه اطلاعات لازم را در اختیار آنان بگذارند .

مدیر کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری در ادامه با اشاره به اینکه ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم ظرفیت بسیار خوبی برای شفافیت اطلاعات و حذف شیوه نامناسب مالیات علی‌الراس می باشد، گفت: طبق ماده ۱۶۹ مکرر به منظور شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه‌ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می‌شود.
مدیر کل امور مالیاتی چهار محال و بختیاری با اشاره به اینکه اداره کل امور مالیاتی استان همواره به حقوق مردم توجه دارد، افزود: اعتمادآفرینی، مودی مداری و عدالت در وصول مالیات، به عنوان شاخصه های اصلی حقوق شهروندان همواره از سیاست‏های اصلی این اداره کل محسوب می‏ شود.

تاریخ خبر: ۱۳۹۷/۰۱/۱۵دیدگاهتان را بنویسید

پنج × 2 =