مالیات حق سنوات

مالیات حق سنواتReviewed by Mwadmin on May 12Rating: 4.5مالیات حق سنوات

هنوز در برخی موارد دیده می شود در خصوص مالیات حق سنوات ابهاماتی وجود دارد و عده ای از همکاران عزیز عنوان می کنند که در صورت تمدید قرارداد، حق سنوات مشمول مالیات می شود که در این مورد لازم است به بررسی موضوع بپردازیم.

طبق بخشنامه شماره ۵۸۳۲۴/۱۱۷۱۹/۴/۳۰ مورخه ۱۹/۱۱/۷۷ سازمان امور مالیاتی کشور، کارفرمایان در پایان سال و با اتمام قرارداد کارکنان وجوه پایان خدمت را محاسبه و پرداخت می نمایند که براساس بند ۵ ماده ۹۱ ق.م.م این مبالغ از مالیات معاف است. ولی چنانچه بعد از آن قراداد با همان شخص تمدید شود نه تنها خدمت پایان نمی پذیرد، بلکه استمرار نیز می یابد لذا وجوهی که در پایان مدت این گونه قراردادها به حقوق بگیر پرداخت می شود، از مصادیق مزایای پایان خدمت موضوع بند ۵ ماده ۹۱ ق.م.م نمی باشد و طبق مقررات مشمول مالیات بر درآمد حقوق خواهد بود.

در واقع براساس بخشنامه مذکور، اگر در پایان قرارداد مزایای پایان خدمت پرداخت شود و بعد از آن مجدداً تمدید شود مبالغ پرداخت شده مشمول مالیات می شود اما براساس رأی شماره ۳۶۵۷ مورخه ۲۳/۱۲/۸۵ شعبه۶ تجدیدنظر دیوان عدالت اداری، به دلایل زیر، بخشنامه شماره ۵۸۳۲۴/۱۱۷۱۹-۴/۳۰ مورخه ۱۹/۱۱/۷۷ معاونت درآمدهای مالیاتی خلاف قانون بوده و قابلیت اجرا ندارد.

۱- براساس بند ۵ ماده ۹۱ ق.م.م پرداخت این وجوه معاف از مالیات است.

۲- اداره کل امور اجتماعی تهران طی نامه شماره ۱۳۷۳۵/۵ مورخه ۱۳/۱۱/۸۰ اعلام نموده: با عنایت به ماده ۱۵۷ قانون کار توافق کارگر و کارفرما در محل کارگاه مبنی بر تسویه حساب کامل در مورد مزد، مزایا و سنوات خدمت مغایرتی با مقررات قانونی ندارد و در صورت همکاری مجدد بین کارفرما و کارگر پس از تسویه حساب مورد بحث این امر به منزله استخدام جدید توسط کارفرما محسوب می شود.

۳- طبق مدارک و مستندات موجود کارگران اقرار و اعتراف داشته اند مبلغ بازخرید خدمت خود را دریافت داشته اند.

۴- اصل ۱۷۰ قانون اساسی قضات را موظف نموده به آیین نامه ها و … خلاف قانون عمل ننمایند.

نتیجه اینکه وجوهی که تحت عنوان پایان خدمت به کارکنان قراردادی پرداخت می شود چه قرارداد تمدید شود و چه تمدید نشود از مالیات معاف است. فقط فراموش نکنید که پس از پرداخت، اخذ تسویه حساب کتبی در پایان قرارداد الزامی است.دیدگاهتان را بنویسید

5 × سه =